Biblioteka
Biblioteka to bezpieczne miejsce, azyl od nadmiaru bodźców, gwaru i stresu, miejsca, w którym nic nie muszą, za to mogą się wyciszyć i odpocząć psychicznie, dlatego zorganizowano „Zmysłoczułe przerwy w bibliotece”. Codziennie o godz. 11.00 uczniowie mogą się zrelaksować przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki, blasku projektora gwiazd oraz otulającej wonią świeczki zapachowej. Ten rodzaj relaksu tak podobał się uczestnikom, że sami przychodzili po lekcjach prosząc o włączenie muzyki oraz projektora i odpoczywali czytając przy tym książki.
Zagadka kryminalna
Za sprawą biblioteki szkolnej uczniowie w dniach 6-10 maja mogli pobawić się w detektywów. Zabawa polegała na rozwiązaniu zagadki kryminalnej, czyli odgadnięciu, jaka książka została zniszczona i kto był sprawcą.
Aby rozwiązać zagadkę kryminalną, należało codziennie (przez 5 dni) przychodzić do biblioteki szkolnej po wskazówki, które naprowadzały na właściwe rozwiązanie. A zadania wcale nie należały do najprostszych. Niewątpliwie uczniowie musieli polegać na swojej spostrzegawczości i intuicji. Niezbędna okazała się również umiejętność liczenia, szyfrowania i wyszukiwania informacji w książkach i internecie. Codziennie uczniowie dostawali informację dotyczącą dwóch zagadnień: KTO i JAKĄ KSIĄŻKĘ uszkodził. Zatem kolejno mogli dowiedzieć się, ile stron ma poszukiwana pozycja, kto jest autorem, jaki gatunek prezentują zawarte w książce utwory, by pod koniec poznać fragmenty zniszczonego dzieła. Ostatnia wskazówka dawała możliwość upewnienia się, że dobrze rozwiązali zagadkę. Na podobnej zasadzie uczestnicy typowali sprawcę. Można było zauważyć, iż uczniowie w napięciu oczekiwali na kolejny dzień i kolejne sugestie. Z dużym zaangażowaniem przystępowali do rozwiązywania zadań połączyli się w pary, a czasami działali indywidualnie. Istotne było to, że cel został osiągnięty. Uczniowie dobrze się bawili chętnie odwiedzali bibliotekę i uczyli się samodzielnego poszukiwania informacji.
W zabawie zniszczoną książką były „Legendy polskie” Wandy Chotomskiej, a sprawcą Smok Wawelski. Za prawidłowe rozwiązanie zagadki uczniowie otrzymywali upominki.
W dniu 23 kwietnia obchodzono Dzień Książki Jest to święto wszystkich czytelników i ludzi związanych z książką i pisaniem.
W tym dniu w bibliotece szkolnej zorganizowano różnorodne aktywności z książką w roli głównej. Uczniowie młodszych klas mogli wysłuchać głośnego czytania lub samemu poczytać , rozwiązywali zagadki, łamigłówki, dzięki którym ćwiczyli myślenie logiczne, zaprojektować okładkę książki, kolorować. Chętni brali udział w zabawie „Zostań książkowym detektywem”. Zabawa polegała na wylosowaniu karteczki z poleceniami wyszukania konkretnych książek na specjalnie przygotowanych regałach np. jakiejś autorki, z konkretną ilustracją na okładce lub nazwą w tytule, o konkretnej tematyce itp. Za prawidłowe znalezienie wszystkich książek uczestnicy otrzymywali zakładki.
W dniach 17-19 kwietnia chętni uczniowie mogli wziąć udział w loterii. Zasady udziału były proste. Odwiedzający bibliotekę uczniowie losowali karteczki z numerami i sprawdzali na wywieszonym plakacie, którą kategorię książek wylosowali. Były to książki np. polskiego lub zagranicznego autora, książki polecane w bibliotece, książki detektywistyczne, fantastyczne czy książki na podstawie których powstał film lub serial. Kategorii było 16, a na każdą z nich składało się 10 książek. Były to często książki wartościowe i atrakcyjne, lecz z jakichś powodów uczniowie sięgali po nie rzadziej. Na każdym losie znajdował się cytat dotyczący książek i czytania. Zainteresowanie uczniów loterią było ogromne, o czym świadczą tłumy na przerwach i wysoka liczba wypożyczeń. Zdarzało się nawet, że jeden uczeń brał udział w loterii kilka razy. Ponadto uczniowie, którzy streścili wypożyczoną i przeczytaną książkę otrzymywali zakładki.
WIELKANOCNY ESCAPE ROOM
W dniach 25-27 marca oraz 3-5 kwietnia w naszej szkolnej bibliotece po raz kolejny można było wziąć udział w escape room, tym razem był to wielkanocny. Z oferty skorzystało ponad 100 osób. Zadaniem uczniów było rozwiązywanie różnego rodzaju quizów, zagadek, zadań matematycznych, które czekały na dzieci w pomieszczeniu biblioteki. Wszystkie zagadnienia dotyczyły świąt wielkanocnych. Wszystko po to, aby zdobyć kod do zaszyfrowanego pudełka, w którym znajdował się klucz otwierający szafkę do upominków od wielkanocnego królika.
Escape roomy, zwane również pokojami zagadek, to wspaniała forma spędzania czasu dla uczniów. Taka wizyta to zazwyczaj duże przeżycie edukacyjne i intelektualne, które również pozwala uczyć się logicznego myślenia, współpracy, a rozwiązywanie kolejnych zagadek daje ogrom satysfakcji.
18 stycznia dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Kubusia Puchatka.
W tym dniu w bibliotece szkolnej zorganizowano różnorodne aktywności z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej. Uczniowie młodszych klas mogli wysłuchać głośnego czytania opowiadań o Kubusiu Puchatku, rozwiązywali zagadki, łamigłówki, sekwencje zdarzeń, dzięki którym ćwiczyli myślenie logiczne, a także mogli zagrać w grę „Ja mam. Kto ma?”, samemu poczytać książkę i porozmawiać, kolorować, oglądnąć film o przygodach misia, który wprowadza dzieci w świat wartości, jak przyjaźń, empatia i poczucie bezpieczeństwa. Natomiast chętni uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie czytelniczym z wiedzy o książce „Kubuś Puchatek”. Kto w tym dniu wypożyczył książkę o Kubusiu w nagrodę otrzymał opaskę na głowę.
Dzień Kubusia Puchatka to wyjątkowe święto, które młodsi uczniowie obchodzą z radością. Jest doskonałą okazją, by wciągnąć ich w świat literatury i nauczyć ważnych wartości życiowych poprzez zabawę i aktywności edukacyjne.
ZAKOŃCZENIE AKCJI CZYTELNICZEJ
W dniu 2.01.2024 r. została podsumowana akcja Klub Pożeraczy Książek. Wzięło w niej udział ponad 50. uczniów z klas 1-7. Jednak tylko 10 udało się wykonać wszystkie zadania, za które otrzymali dyplom wstąpienia do klubu i zdobycie tytułu prawdziwego Pożeracza Książek oraz wybraną nagrodę książkową.
Uczniowie, którzy zostali prawdziwymi Pożeraczami Książek:
Maximilian Hołyński – kl. 5a
Piotr Ufnal – kl. 5b
Alicja Podgórska – kl. 5b
Ignacy Weremczuk – kl. 2b
Peter Lichev – kl. 3a
Franciszek Barczak – kl. 3a
Alicja Kuźniar – kl. 3a
Liliana Kolbus – kl. 3a
Izabela Traczewska – kl. 3a
-
Alicja Gaweł – kl. 3a
Dziękuję wszystkim za udział w akcji!
ŚWIĄTECZNY ESCAPE ROOM
W BIBLIOTECE
W dniach 19 – 21 grudnia w naszej szkolnej bibliotece można było przejść przez świąteczny pokój zagadek. Z oferty skorzystało ponad 60 osób. Uczniowie po przeczytaniu listu od św. Mikołaja, kierowani przez instrukcję ukrytą w bombce odnajdywali ukryte w bibliotece przedmioty, przy których znajdowały się wskazówki do rozwiązania hasła. Rozszyfrowanie treści hasła pomagało odnaleźć Mikołaja, który czekał na uczestników zabawy z lizakami w kształcie reniferów.
Przeczesywanie pomieszczenia biblioteki w poszukiwaniu świątecznych gadżetów i rozwiązywanie zagadek układających się w hasło, a następnie poszukiwanie Mikołaja sprawiło odwiedzającym escape room wiele radości. Dotarcie do Mikołaja wzbudzało w uczestnikach uśmiech a czasem lęk. Wszystkim zabawa się podobała i znowu zostały złożone zamówienia na następny „room”.
Już od kilku lat jednym z działań popularyzujących czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły jest kiermasz książek, który odbył się w naszej bibliotece szkolnej w dniach od 20 listopada do 4 grudnia 2023r. Zorganizowany został we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie oraz księgarnią Drugi Tom, które dostarczyły bardzo bogatą i ciekawą ofertę książek do zakupu. Wśród propozycji były książeczki dla najmłodszych, kolorowanki, encyklopedie, poradniki, powieści, albumy. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Wielu uczniów a także rodziców zakupiło wybrane książki.
Za współpracę z hurtowniami biblioteka otrzymuje w formie rabatu ciekawe książki. W tym roku szkolnym biblioteka otrzymała 31. nowych książek.
Wszystkim czytelnikom małym i dużym życzę przyjemnych chwil z ulubioną lekturą.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
WYNIKI KONKURSÓW
KONKURS PLASTYCZNY "MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"
I miejsce – Zuzanna Jasińska kl. Ib
II miejsce – Zuzanna Poźniak – kl. IIb
III miejsce – Aleksandra Kościelna - kl. IIa
Wyróżnienia:
Laura Ciechomska kl.Ia, Zofia Wepsięć kl.Ia Michał Wesół kl.Ia, Jakub Szczygieł-kl. Ib, Justyna Kubas kl.IIIb
KONKURS LITERACKI "DOKOŃCZ OPOWIADANIE"
I miejsce – Antoni Winnik kl. IVb
II miejsce – Alicja Mikos – kl. IVb
III miejsce – Wiktoria Pietrucha - kl. IVa i Julia Ciura - kl.IVb
Serdecznie gratuluję zwycięzcom!
Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursów.
25 października odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczennice z klas IVa, IVb oraz Va przebrane za zwierzątka. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Nasi najmłodsi uczniowie odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka w obecności pani dyrektor dokonała pasowania każdego z uczniów. Na zakończenie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki z godzinami otwarcia biblioteki i wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Radość dzieci była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.
Dnia 10 października w naszej szkole obchodziliśmy święto miłośników planszówek. Tego dnia uczniowie mogli w bibliotece szkolnej wraz ze swoimi koleżankami i kolegami zagrać w swoją ulubioną grę podczas przerw oraz po lekcjach.
Celem akcji było uświadomienie i przypomnienie jak wiele korzyści przynosi nam taki rodzaj gier. Są one wspaniałą alternatywą dla telewizji, komputera czy telefonu, to doskonały sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale również zajęcie wspierające rozwój naszej wiedzy i wyobraźni.
AKCJA CZYTELNICZA
Od października w bibliotece szkolnej rozpoczął się nabór do Klubu Pożeraczy Książek. Uczniowie, wstępujący do Klubu, mają za zadanie przeczytać 5 książek i zrealizować dwa wyzwania czytelnicze. Chętni do udziału w akcji zaczynają od zerwania kuponików znajujących się na plakatach rozwieszonych w różnych miejscach w szkole, a następnie wymienienie go w bibliotece na kartę klubu. Na karcie znajdują się pola określające zadania do wykonania. Ich realizacja zostaje potwierdzona przyklejeniem odpowiedniej naklejki. Ostatnia nalepka oznacza osiągnięcie poziomu Pożeracza Książek. Akcja czytelnicza będzie trwała do grudnia. Oprócz satysfakcji ze zdobytego tytułu, przewidziane są nagrody książkowe!
Zapraszamy uczniów do zabawy.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
KONKURSY i ZABAWY ORGANIZOWANE W RAMACH
MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
1.SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
"Moja zakładka do książki"
2. SZKOLNY KONKURS LITERACKI
"Dokończ opowiadanie"
3. CZYTELNICZA LISTA PRZEBOJÓW
4. GŁOŚNE CZYTANIE DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH KLAS
Regulaminy do konkursów i zabaw dostępne w bibliotece szkolnej oraz na korytarzu.
Serdecznie zapraszamy do udziału
29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to inicjatywa, która powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Partonką tego dnia jest Janina Porazińska, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Data 29 września to dzień jej urodzin.
My również jak w każdym roku chcieliśmy uczcić ten nietypowy dzień, który odbył się w nowo wyremontowanej bibliotece szkolnej. Uczniowie klas I-III oraz Vb z zaciekawieniem wysłuchały wybranych opowiadań z książki Marka Michalaka „Opowieści o tym, co w życiu ważne” tj. historii o przyjaźni, o życzliwości, o akceptacji i inne. Po przeczytaniu odbyła się krótka pogadanka, w której dzieci brały aktywny udział.
Czytanie na głos to wspaniałe doświadczanie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oprócz tego, że rozwija wyobraźnię i poprawia kreatywność, to również redukuje stres i wzmacnia więzi z rodzicami. Ale przede wszystkim jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu.
DZIEŃ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE
W dniu 24 i 25 kwietnia uczniowie klasy 4a,4b i 5a w bibliotece szkolnej z okazji Dnia Książki zrobili podobnie jak w ubiegłym roku przedszkolakom i klasom I-III niespodziankę, gdyż przygotowali i zaprezentowali inscenizację, tym razem był to „ Bajkowy ambaras”. W przedstawieniu wystąpiły znane bajkowe postacie. Fabuła sztuki została oparta na znanych baśniach. Jaś i Małgosia przybyli do Wielkiego Baja z prośbą o pomoc, gdyż Baba Jaga, a właściwie Jadwiga, zburzyła im chatę z piernika i otworzyła pensjonat stając się prawdziwą bizneswoman, a zła Królowa skarżyła się na krasnoludki, które opuściły chatkę i wybudowały blok, w którym każdy ma oddzielne mieszkanie. Tam krasnoludki grają w gry, oglądają telewizję i objadają się. Okazało się bowiem, że Baba Jaga i krasnale zajęli się zupełnie innymi pracami, ponieważ, jak stwierdzili, dziś nikt już nie czyta bajek. Z pomocą Bajowi przyszła wróżka Fantazja. Dzięki niej wszystkie postacie wróciły do bajek. Wróżka zachęcała dzieci do czytania książek, które rozwijają naszą wyobraźnię.
ZOSTAŃ SUPER CZYTELNIKIEM
Od marca do końca maja br. biblioteka szkolna zorganizowała akcję „Zostań super czytelnikiem”, w której uczniowie wypożyczali, czytali, a następnie opowiadali nauczycielowi bibliotekarzowi przeczytaną książkę, a w zamian dostawali naklejki. Otrzymane nalepki czytelnicy przyklejali na specjalnie przygotowane zakładki, które odbierali w chwili wyrażenia chęci udziału w akcji czytelniczej.
Konkurs ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej
i z pewnością powtórzymy go w przyszłym roku.
WIECZOREK CZYTELNICZY
2 marca odbył się wieczorek czytelniczy, którego tematem przewodnim były baśnie. W wieczorku wzięły udział uczniowie z klasy 1b i 3b. W tym roku szkolnym miał on charakter turnieju. Dzieci podzielone na 4 zespoły rozwiązywały różne zadania np. rozpoznanie baśni po ilustracjach, odgadywanie baśniowych zagadek i przyporządkowanie ich do odpowiedniej ilustracji z baśni, łączenie rekwizytów z baśnią itp., a także konkurencje sprawnościowe tj. budowanie wieży ze słomek, oddzielanie ziaren gorczycy, ryżu i fasoli, czy też robienie magicznej fasoli. Miłe chwile osładzały wszystkim pyszne gofry z owocami i bitą śmietaną. Zwieńczeniem wspólnej zabawy było obejrzenie baśni „Złota kaczka”.
WALENTYNKOWA RANDKA W CIEMNO
Z KSIĄŻKĄ
Z okazji Walentynek biblioteka szkolna po raz kolejny przygotowała niespodziankę dla swoich czytelników: „Walentynkowa Randka w ciemno z książką”. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa i nowości książkowych wśród uczniów.
Książki- niespodzianki były zapakowane w czerwony papier, ozdobione serduszkami i posegregowane według zainteresowań, a czytelnicy mogli dokonać wyboru którą pozycję wypożyczą. Randka z książką cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Bo przecież decydując się na nią, nikt nie miał pewności, co go czeka w środku. Mimo to przygotowane książki rozchodziły się jak przysłowiowe świeże bułeczki!
Mamy nadzieję, że większość randek z książką okazały się dla Was udane.
Dziękujemy i zapraszamy za rok!
Lena Chruściel kl. 1a
Aleksandra Kościelna kl. 1a
Jakub Ślęzak kl. 1a
Milena Wepsięć-Noga kl. 1a
Martyna Barczak kl. 1b
Zofia Barczak kl. 1b
Zofia Hejnowicz kl. 1b
Julia Pietrucha kl. 1b
Maria Rudnicka kl. 1b
Jan Ufnal kl. 1b
Alicja Kuźniar kl. 2a
Piotr Lichev kl. 2a
Justyna Kubas kl. 2b
Karol Majka kl. 2b
Aleksandra Pustelak kl. 3a
Natalia Beskur kl. 3b
Julia Ciura kl. 3b
Alicja Gniewek kl. 3b
Anna Gugała kl. 3b
Alicja Mikos kl. 3b
Matt Putkowski kl. 3b
Amelia Rembisz kl. 3b
Antoni Winnik kl. 3b
Julia Majka kl. 5b
BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY
W okresie adwentu czyli od 1 do 24 grudnia uczniowie klas I-VI wzięli udział w zabawie polegającej na realizowaniu wyznaczonych zadań. Wyzwania, które były wyznaczone na każdy dzień dotyczyły m. in. zaprojektowania kartki świątecznej z życzeniami, stworzenia ozdoby choinkowej i przyniesienia jej do biblioteki, wykonania świątecznej zakładki lub ilustracji, napisania listu do Świętego Mikołaja, czy wypożyczenia książki. Zadania z kalendarza pozwoliły przeżyć grudniowy czas w sposób przyjemny, a przede wszystkim w świadomym oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia.
LITERACKIE WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
We wtorek 30 listopada biblioteka szkolna i samorząd uczniowski zorganizował nietypowe wróżby andrzejkowe, bo literackie. Każdy w tym dniu mógł wylosować dla siebie wróżbę. Zawierały one cytaty i sentencje z dzieł różnych sławnych pisarzy, poetów i filozofów.
Do takiej formy wróżb andrzejkowych nikogo nie trzeba było zachęcać.
KIERMASZ KSIĄŻKI
24 listopada biblioteka szkolna po raz kolejny zorganizowała kiermasz książki, korzystając z oferty Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie oraz dystrybucji książek Drugi Tom z Radomia. Kiermasz ten jak w każdym poprzednim roku cieszył się ogromną frekwencją wśród kupujących. W ofercie znalazły się literatura dla dzieci i młodzieży, słowniki, atlasy, książki edukacyjne dla dzieci, kolorowanki, malowanki z naklejkami, albumy, bajki, baśnie, legendy itp. Za współpracę z hurtowniami biblioteka otrzymuje w formie rabatu ciekawe książki, które po zaksięgowaniu trafiają na biblioteczne regały, a następnie do czytelnika.
W tym roku szkolnym biblioteka szkolna wzbogaciła się o 37. nowe pozycje książkowe.
AKCJA "JESIENNE DRZEWKO CZYTELNICZE"
Akcja czytelnicza, która rozpoczęła się w październiku i trwała przez kilka jesiennych tygodni. Celem jej było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów naszej szkoły. W szkole pojawiło się dwa jesienne drzewka, jedno w budynku gdzie uczą się klasy I-III i drugie w pomieszczeniu biblioteki szkolnej dla klas IV-VIII.
Za każdą wypożyczoną i przeczytaną książkę czytelnicy dopinali kolorowe liście, na których zapisywali autorów, tytuły książek oraz klasę. Na koniec listopada mnóstwo kolorowych liści rozjaśniło puste, szare drzewa, na przekór porze roku.
Bo każdy liść to przeczytana książka , a każda książka to przygoda!
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczennice klasy 4a i 4b (aktywistki biblioteczne) 7 oraz 9 listopada postanowiły zrobić niespodziankę przedszkolakom i uczniom klas I-III. Przebrane za znane postacie bajkowe, udały się do dzieci i przeprowadziły w każdej grupie klasowej quiz ze znajomości bajek i baśni, a każdy kto udzielił poprawnej odpowiedzi nagrodzony został naklejkami z wybraną postacią bajkową.
Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości, były aktywne, otwarte i wesołe.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
WYNIKI KONKURSÓW
KONKURS PLASTYCZNY „PROJEKT OKŁADKI ULUBIONEJ KSIĄŻKI”
I miejsce – Alicja Mikos kl. IIIb
II miejsce – Milena Rączy – kl. IIIa; Michał Rudnicki -kl.IIIa
III miejsce – Amelia Krzyśko - kl. IIb, Julia Kramarz – kl. IIIa
Wyróżnienia:
Aleksanra Kościelna kl.Ia, Zofia Barczak kl.Ib, Julia Pietrucha kl.Ib, Justyna Kubas kl.IIb, Karolina Krzywonos -kl. IIIa, Magdalena Siłka kl. IIIa, Alicja Gniewek kl. IIIb
KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI „REKLAMA BIBLIOTEKI”
I miejsce – Oliwia Migut kl.Va
II miejsce- Maria Gaweł kl.Va
III miejsce- Natalia Gielarowska kl.IVa
Wyróżnienia:
Blanka Buczan kl.Va, Natalia Walczewska kl.Va, Katarzyna Kubas kl.Vb
Nagrodę za systematyczny udział w quizach bibliotecznych „Wiem wszystko o książce” otrzymali:
Liwia Burdzińska kl. 4a, Natalia Gielarowska kl. 4a, Martyna Kata kl. 4a,
Weronika Kolbus kl. 4a, Emilia Pruchnik kl. 4a, Dominik Kamyk kl. 4b
Piot Ufnal kl. 4b, Alicja Podgórska kl. 4b, Michał Sokołowski kl. 4b
Blanka Buczan kl. 5a, Marysia Gaweł kl. 5a, Oliwia Migut kl. 5a
Natalia Walczewska kl. 5a, Julia Majka kl 5b
Serdecznie gratuluję zwycięzcom!
Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursów.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole uroczystość ta na stałe wpisała się do kalendarza uroczystości szkolnych i w dniu 26 października obie klasy pierwsze gościły w bibliotece, oczywiście na różnych godzinach lekcyjnych. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Przed złożeniem przyrzeczenia, dzieci obejrzały przedstawienie pt: „ Kłótnia wróżek”, przygotowane przez uczniów z klas IVa, IVb i Va pod kierunkiem nauczyciela. Następnie uczestniczyły w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek, odgadnięciu z jakiej bajki pochodzi przeczytany fragment baśni, poznały zasady postępowania z książkami oraz zachowania się w bibliotece, a na koniec złożyły przyrzeczenie.
Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklaści otrzymali pamiątkowe dyplomy, przypinki oraz mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
KONKURSY i ZABAWY ORGANIZOWANE W RAMACH
MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
1. SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
„PROJEKT OKŁADKI ULUBIONEJ KSIĄŻKI”
2. SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI
„REKLAMA BIBLIOTEKI”
3. SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
„SKĄD TEN CYTAT”
4. SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
„WIEM WSZYSTKO O KSIĄŻCE”
Regulaminy do konkursów i zabaw dostępne w bibliotece szkolnej oraz na korytarzu.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dzień ten w naszej szkole świętujemy rokrocznie 29 września. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. W tym roku takie spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, a uczniowie klas 1-3 w skupieniu i zaciekawieniu słuchali książki Agnieszki Stelmaszyk pt. „Zbawcy książek” oraz z wielką ochotą oglądali wyświetlane kolorowe ilustracje. Natomiast uczniowie klas 4-8 mogli wsłuchać się w wybrane utwory Adama Mickiewicza ze zbioru Ballad i romansów tj. „Świtezianka”, „Powrót taty” oraz „Pani Twardowska”.
Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i głośno czytamy!
SPOTKANIE AUTORSKIE
W dniu 6 maja gościem w naszej szkole był Mateusz Cetnarski, najmłodszy pisarz literatury fantastycznej w Polsce. Autor dotychczas wydał 2 książki „BRIGHT W OTCHŁANI KŁAMSTW” i „FEEL ALIVE”. Pierwsza to powieść dla młodzieży, druga zaś poradnik zawierający rady i jego przemyślenia.
17-latek podczas spotkania nie tylko opowiedział o pracy nad książkami, ale także o swoich pasjach i zainteresowaniach. Młodszych od siebie kolegów zarażał radością życia, przekonując, że nie można rezygnować z marzeń. Ogromne uznanie Mateusz zyskał pokazując układ taneczny do mixu utworów Michael'a Jacksona.
W dniu 22 kwietnia uczniowie klasy 4a,3b i 5a w bibliotece szkolnej z okazji Dnia Książki zrobili przedszkolakom i klasom I-III niespodziankę, gdyż przygotowali i zaprezentowali inscenizację „ Zamieszanie w krainie bajek”. W przedstawieniu wszystko stanęło na głowie, a to za sprawą złej wróżki, która kocha waśnie i spory. I tak Jaś z Małgosią trafili do bajki Czerwonego Kapturka, Wilk został sam, a Czarownica nie miała kogo straszyć. Dopiero Królowa Bajek przywróciła spokój i dawny porządek. Bajka miała na celu podkreślić rolę książek w życiu każdego człowieka i zachęcić dzieci do czytania.
5 kwietnia uczniowie uczęszczający na zajęcia czytelnicze poraz trzeci uczestniczyli w ulubionej grze zwanej „escape room”, rozwiązując różne skomplikowane zadania, zbierali literki, z których musieli ułożyć hasło i znaleźć niepasującą książkę na regale oraz odłożyć ją na właściwe miejsce. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, a książka wróciła na swoje miejsce. W nagrodę gracze otrzymali słodkie niespodzianki. Na pewno nie będzie to ostatnia tego typu zabawa.
8 marca uczennice klasy IVa – Blanka Buczan i Marysia Gaweł przygotowały dla uczniów klasy IIIb biblioteczny escape room „Zaginiona czarodziejska księga”. To druga w tym roku szkolnym taka zabawa w bibliotece. Pierwsza, która odbyła się w październiku pod hasłem „W krainie baśni”, dzieci rozwiązując zadania mieli odnaleźć zagubioną złotą rybkę, która „odpłynęła” z baśni. Oczywiście małym detektywom bez problemu udało się znaleźć postać bajkową i pomóc wrócić jej do bajki.
W drugiej grze uczestnicy musieli znaleźć czarodziejską księgę. Po rozwiązaniu wszystkich łamigłówek, dzieci odczytały hasło, które doprowadziło je do ukrytego „skarbu” i słodkiej nagrody.
Walentynkowa randka w ciemno z książką
11 lutego czytelnicy naszej biblioteki wzięli udział w akcji „Walentynkowa randka w ciemno z książką”. Uczniowie wypożyczali zapakowane w ozdobny papier książki nie znając uprzednio ich tytułu, co rozbudzało ich ciekawość. Książki zostały podzielone na dwie kategorie: dla dziewczynek i chłopców. Tak przygotowane zestawy zostały bardzo szybko wypożyczone.
W ramach kółka bibliotecznego od listopada do stycznia realizowany był projekt eTwinning „Dzień Postaci z Bajek”.
Uczestniczki projektu wspólnie opracowały wiele materiałów w formie cyfrowej. Tworzyły plakaty, prezentacje oraz quizy, zagadki i krzyżówki - do wcześniej, wspólnie z innymi partnerami wybranych bajek. Wykonały grę planszową „Zagrajmy z bajkami”, która stała się wyposażeniem szkolnej biblioteki, przebierały się w znane postacie bajkowe i czytały młodszym uczniom. Uczennice wykonały również lapbooki z wybraną postacią bajkową.
We współpracy z innymi szkołami powstała wspólnie napisana cyfrowa książeczka z ilustracjami dla dzieci pt. „Czar śnieżnego królika”, która uroczyście została przeczytana przez starszych uczestników - młodszym podczas spotkania online.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
WYNIKI KONKURSÓW:
KONKURS PLASTYCZNY „ILUSTRACJE DO MOJEJ ULUBIONEJ BAŚNI LUB LEGENDY”:
I miejsce – Magdalena Siłka kl. IIa, Maja Sala – kl. IIa
II miejsce – Weronika Kolbus – kl. IIIa
III miejsce - Wiktor Marut - kl. Ib, Karol Wesół – kl. IIb
Wyróżnienia: Natalia Beskur kl. IIb, Julia Krasoń – kl.IIa, Karolina Krzywonos -kl. IIa,
Antoni Winnik -kl.IIb, Alicja Gniewek- kl. IIb, Julia Ciura – kl. IIb,
Patryk Furman – kl. IIa
KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY „MÓJ LAPBOOK- SPOSÓB NA BAŚNIE I LEGENDY ŚWIATA”
I miejsce – Łukasz Szarejko kl. VIa
II miejsce- Maria Gaweł kl. IVa
III miejsce- Jakub Rusznica kl. Va
Wyróżnienia: Blanka Buczan kl. IVa, Malwina Brózda kl. V, Oliwia Migut kl. IVa,
Weronika Kubas kl. IVb
KONKURS CZYTELNICZY „BAŚNIE Z CAŁEGO ŚWIATA”
I miejsce- Paulina Krzyśko -kl. V
II miejsce- Daria Poźniak -kl. V
III miejsce- Milena Wesół kl.V, Natalia Walczewska kl. IVa
Wyróżnienie: Oliwia Migut kl. IVa
Nagrodę za systematyczny udział w quizach bibliotecznych „Wiem wszystko o baśniach i legendach” otrzymują:
Blanka Buczan kl. IVa, Maria Gaweł kl. IVa, Natalia Walczewska kl. IVa, Oliwia Migut kl. IVa, Malwina Brózda kl.Va, Paulina Krzyśko kl.Va,
Serdecznie gratuluję zwycięzcom!
Dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursów.
Dnia 28.10.2021r w naszej szkole odbyło się Uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i wypożyczania książek. Specjalnie na tę okazję uczennice z klasy VIIIb przedstawiły krótką inscenizację, podczas której uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
KONKURSY ORGANIZOWANE W RAMACH
MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH
1. SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
„ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ BAŚNI LUB LEGENDY”
2. SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY
„MÓJ LAPBOOK - SPOSÓB NA BAŚNIE I LEGENDY ŚWIATA ”
3. SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY
„ BAŚNIE Z CAŁEGO ŚWIATA”
4. KONKURS BIBLIOTECZNY
„WIEM WSZYSTKO O BAŚNIACH I LEGENDACH”
5. PLEBISCYT
„CZYTELNICZA LISTA PRZEBOJÓW”
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Budowanie relacji, stymulowanie mózgu, wzbudzenie kreatywności oraz wzbogacenie słownictwa – to tylko niektóre z korzyści głośnego czytania. Już od kilku lat 29 września w szkole, nie mogło obejść się bez głośnego czytania. W tym roku w klasach od IV do VIII uczniowie przez radiowęzeł wysłuchali dwóch legend związanych z naszym regionem „ Bies i Czady” oraz "Pałacowy staw w Boguchwale", natomiast młodsi mieli spotkania czytelnicze w bibliotece szkolnej.