Dziecko nie potrafi wydmuchać nosa...? Skutek...? - wydzielina spływa w stronę gardła, nie pomagając w infekcji górnych dróg oddechowych.

Kilka wskazówek, jak nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa:

Zacznijmy przygotowywać dziecko zanim będzie miało katar! Nic nie da wykonywanie ćwiczeń dmuchania, jeśli nosek będzie niedrożny! Nie czekajmy na odpowiedni wiek dziecka, bo takiego nie ma. Podstawą do czyszczenia nosa jest umiejętność dmuchania ustami (dmuchanie baniek mydlanych, małych wacików lub piórek po powierzchni stołu, przenoszenie za pomocą słomki kawałków papieru do miseczki itp.)

Dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladowanie, więc pokażmy mu, jak to robimy: nabieramy powietrza ustami, zamykamy usta, i dmuchamy. Nie zaszkodzi podłożyć pod nos ręki dziecka, aby poczuło podmuch powietrza. Powtórzmy kilka razy.

Zabawa naprzemienna. Przygotujmy małe kuleczki waty lub piłeczki styropianowe. Połóżmy je na papierowym talerzyku tak, aby były obok siebie. Ponownie nabierzmy powietrze ustami i dmuchnijmy na kuleczki. Jeśli zabawa się spodoba, możemy wspólnie sprawdzać, czy inne obiekty też tak uciekają: paski bibuły, piórka, mąka.

Jestem słoniem. Przygotujmy urodzinową trąbkę. Przyłóżmy ustnik do jednej z dziurek w nosie, drugą jednocześnie przytykając. Dmuchnięcie nosem spowoduje,
że z trąbki wydobędzie się dźwięk. Pamiętajmy, aby zmieniać dziurki!

Fukający zwierz. Dziecko z pewnością widziało zwierzaka, które fuka, prycha lub parska: psa, kota, hipopotama, konia. Fukanie, czyli intensywne wypuszczanie powietrza przez nos! Pomysłem jest zabawa w takiego zwierzaka, który gwałtownie fuka!

 

 Copyright © 2021 Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej  Rights Reserved.